Zásady a přínosy větrání střešní krytiny

ruce znázorňující střešní krytinu

Při realizaci nejen plechové střešní krytiny je potřeba kromě správného technického postupu brát zřetel i na kvalitní provedení odvětrávání střechy. Například u šikmých střech je správné větrání alfou i omegou. Vznikající vlhkost tak může snadno odcházet, čímž se zároveň výrazně prodlužuje i životnost střechy. V podkrovních částech domu tím navíc zajistíme příjemnější klima.

Proč odvětrávat střešní krytiny?

Kromě výše zmíněných důvodů přináší správné odvětrání střechy další výhody. Střešní krytina přejímá venkovní teplotu, která se může během tropických teplot vyšplhat na 70 °C nebo i více. Teplo během větrání neprostupuje z rozpálené střechy do podkroví. Dalším přínosem je odvedení přebytečné vody a vlhkosti, která má snahu prostupovat různými místy do exteriéru, což může mít za následek hnilobu krovu nebo promáčení izolace. Vlhké prostředí navíc nahrává plísním a při dlouhodobém působení narušuje funkci zateplení střechy.

Větrací prvky střechy

Ke správnému větrání slouží několik prvků, které se používají při realizaci střechové konstrukce.

  • Odvětrávací komínky – starají se o odvedení vlhkosti nebo odvedení vzduchu například z digestoře, toalety, kanalizace, kotle apod.
  • Ventilační turbíny – umí odvětrat velké množství vzduchu i bez elektrického proudu a snadno si poradí i s vlhkostí. Jsou vhodné pro šikmé i ploché střechy.
  • Větrací mřížky – slouží k odvětrávání okapové hrany. Mají tvar hřebene a disponují i ochrannými pásy proti ptákům, které jsou vyráběny z PVC.
  • Větrací tašky – vyrábí se pro betonové nebo pálené střešní krytiny. Pro bitumenové šindele a vláknocementové krytiny se používají speciální odvětrávací tvarovky.

Větrání ploché střechy

Plochá střecha bývá nejčastěji realizována jako více plášťová. Pod střešní krytinou a nosnou konstrukcí se v takovém případě nachází minimálně jedna vzduchová mezera pro správné odvětrání. Ve fasádě nebo po obvodu střechy musí být vytvořen dostatečný počet mřížkových otvorů, aby byl vzduch správně o odvětrán. Při zateplování domu může dojít k ucpání těchto mřížek polystyrenem, což znamená problém.

Odvětrání u šikmé střechy

U šikmé střešní konstrukce je situace odlišná. Prudký sklon střechy zajišťuje rychlé odvedení vody do okapu. Riziko zatékání vody do střešní konstrukce je tak minimální. Výhodou oproti plochým střechám je snadnější odvětrávání, a to především díky velkému prostoru, který se nachází pod šikmou střechou. Rizikem mohou být pouze otevřená místa pod hřebenem bez dostatečného odvětrání.

Závěrem

Z informací vyplývá, že nedostatečně provedené větrání může mít za následek zbytečné technické problémy, které nejsou levnou záležitostí. Vzniklé plísně mohou mít navíc i špatný vliv na naše zdraví. Odborníci z firmy STATO jsou si toho při realizaci plechových střešních krytin dobře vědomi a neberou tak tuto problematiku na lehkou váhu. Pokud plánujete stavbu plechové střechy pro vaši nemovitost a nevíte si rady, budeme rádi, když nás kdykoliv kontaktujete na telefonním čísle +420 577 943 064 nebo na e-mailu stato@statostrechy.cz, abychom společně našli ideální řešení pro váš projekt.

Napsat komentář