Ohýbání plechů

Ohýbání plechů je technologický proces, při kterém se plechový materiál deformuje do požadovaného tvaru ohnutím kolem osy. Tím se vytvářejí různé tvary, jako jsou rohy, úhly nebo křivky, které umožňují využití plechů v různých průmyslových odvětvích, zejména ve stavebnictví jako střešní krytiny.

Plechová střešní krytina není jediným příkladem širokého využití ohýbání plechů. Tuto technologii lze využít i pro klempířské prvky a doplňky na střechu, jako jsou okapy, okapnice, závětrné lišty, úžlabí, krycí lišty, hřebenáče apod.

Odborníci z firmy STATO vám ke každému typu střechy vyrobí okrajové lišty, standardní klempířské prvky a další ohýbané profily dle vašeho přání. Menší množství se vyrábí v délkách 2 bm, větší či atypické zakázky je možné vyrobit i v jiných délkách.

Technologie ohýbání plechů

Ohýbání plechů se provádí pomocí různých technik a zařízení v závislosti na konkrétních požadavcích klienta.

Ruční ohýbání je vhodné pro menší plechy a jednoduché tvary. Provádí se pomocí jednoduchých nástrojů pro fyzické ohnutí plechu v požadovaném místě. Pro větší plechy a složitější tvary jsou vhodné lisovací stroje. Tato technologie využívá ohýbací hřídel nebo válečky, které při pohybu ohýbají plech kolem předem definované ohýbací linie. Lisovací stroje poskytují vyšší přesnost a opakovatelnost ohýbání než ruční metoda. Pro sériovou výrobu plechových dílů s různými tvary a rozměry se používají CNC stroje.  Programovatelné systémy řízení umožňují přesné a opakované ohýbání plechů podle předem definovaných parametrů.

Sněhová zábrana na plechovou střechu
Trapézový plech T160-750

Zpracování materiálu

Pro zákazníky zpracováváme plechy z několika materiálů. Jedná se především o slitinu zinku a železa, titanu a zinku, měď, hliník a lakovaný pozink. Každý materiál má své výhody a je vhodný pro jiné využití. Bližší specifikaci jednotlivých materiálů najdete v záložce Dělení plechů. Naši specialisté mohou také po domluvě zpracovat i jiný materiál dodaný zákazníkem. Veškeré barvy a povrchové úpravy lakovaného pozinku, které máme skladem, najdete v záložce Svitky a tabule, včetně nabízené tloušťky plechů.

Technické parametry

 • programovatelná řídící automatika
 • podélné kotoučové nůžky
 • programovatelné dorazy
 • přesnost ± 2° u ohybu a ± 0,5 mm u posunu dorazů
 • ohýbání do 6 m délky a tloušťky 1,5 mm ocelového plechu
 • (závisí na konkrétním vstupním materiálu)
 • zajišťujeme ohýbání do tl. 5 mm a délky 6 bm

Zpracováváme následující materiál

 • FeZn – šíře 670 tloušťky 0,55 mm; š. 1000 tl. 0,55 – 1,5 mm,
  š. 1250 tl. 0,55 mm
 • TiZn – š. 670 tl. 0,6 mm; š. 1000 tl. 0,6 mm
 • Cu – š. 670 tl. 0,55 mm; š. 1000 tl. 0,55 mm
 • Al – přírodní š. 1000 tl. 0,6 a 0,8 mm, lakovaný 3016, 8017, 9010 tl. 0,6 mm

Klempířské profily

Klientům nabízíme několik typů klempířských profilů, které lze využít například jako střešní krytiny, fasády, okapy, oplechování, žlabové systémy a další. Všechny součásti jsou navrženy tak, aby poskytovaly pevnost, stabilitu a odolnost proti vnějším vlivům, jako jsou povětrnostní podmínky a mechanické namáhání. Mezi další výhody patří například jednoduchá montáž a atraktivní vzhled budov.

Boční lem komín s vodní drážkou

Dilatační lišta

Horní lem komín

Hřebenáč pultový

Hřebenáč sedlový

Lem ke zdi horní

Lem ke zdi spodní

Okapnice

Parapet

Sněhová zábrana

Úžlabí

Úžlabí s vodní drážkou

Závětrná lišta horní

Závětrná lišta spodní

Fotogalerie

Naše fotogalerie obsahuje plechové krytiny a střešní tašky v několika odstínech a způsobech provedení, které můžeme našim zákazníkům nabídnout. Pokud budete mít o některou z prezentovaných variant zájem, kdykoliv nás kontaktujte

Pro cenu ohýbání nás prosím kontaktujte telefonicky či emailem.