7 tipů pro odhlučení plechové střechy

Muž na žebříku instaluje trapézové plechy na střeše

Plechová střešní krytina je stále více preferovanou volbou oproti jiným materiálům. Mezi několik výhod patří nízké náklady na realizaci, snadná údržba, vysoká životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům nebo moderní a elegantní vzhled. Často řešeným problémem s tímto typem střechy je nadměrný hluk spojený s vibracemi. Dokonalé odhlučnění plechové střechy lze provést v několika krocích, které si popíšeme v tomto článku.

Jaké benefity přináší odhlučnění plechové střechy?  

Ve svém domě chce mít každý majitel klid a pohodu. Špatně odhlučněná střecha může zbytečně narušovat váš každodenní život. Pokud vás neustále rozptylují zvuky způsobené například silným větrem nebo bouřkou, měli byste zvážit odhlučnění své střešní konstrukce. Jaké výhody tím získáte?

 • Snížení hluku – plechové střechy mohou být hlučné, zejména při silném dešti nebo kroupách. Odhlučněním střechy se snižuje hlučnost v interiéru budovy, což může zlepšit kvalitu života pro obyvatele i zaměstnance.
 • Zlepšení akustiky – pokud se plechová střecha nachází v prostoru s velkým množstvím odrazů zvuku, například v hale nebo nákupním centru, může odhlučnění střechy pomoci zlepšit akustiku a snížit ozvěny.
 • Kvalitnější spánek – zvuková izolace omezuje hlasité zvuky, které by vás budily a rušily během spánku. Pokud vás často budí chrastění střechy a různé zvuky, zlepšete svůj spánek díky zvukové izolaci.
 • Vyšší energetická efektivita – odhlučnění střechy může pomoci zlepšit energetickou efektivitu budovy tím, že snižuje potřebu vytápění a klimatizace. Tím se mohou snížit náklady na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.
 • Ochrana proti korozi – některé způsoby odhlučnění střechy, jako je například aplikace vrstvy protihlukového materiálu, mohou pomoci chránit střechu před korozí a prodloužit její životnost.
 • Lepší vzhled budovy – vhodným akustickým řešením střechy lze nahradit velké ventilátory a jiná zařízení používané pro odhlučnění.

Způsoby odhlučnění střechy

Výše zmíněné výhody lze snadno aplikovat na plechové střešní krytiny pro každou firmu i domácnost. Na výběr je hned několik způsobů pro odhlučnění plechové střechy. Pro maximální efekt je vhodné využít i kombinaci několika doporučených metod. 

 1. Izolace podkroví – jedná se o skvělý krok pro utlumení nežádoucích zvuků, protože je to nejbližší prostor ke střeše. Zvažte proto možnost použití vhodného zvukově izolačního materiálu, který zabrání hluku a zároveň pomůže udržet teplotu vašeho domova.
 2. Použití dvojité střechy – tento způsob spočívá v instalaci další vrstvy střechy nad plechovou střechou. Mezi oběma vrstvami se vytváří vrstva izolace, která snižuje přenos zvukových vln a zlepšuje akustiku uvnitř budovy.
 3. Akustické panely – umisťují se na spodní stranu plechové střechy. Tyto panely jsou obvykle vyrobeny ze skelné vaty nebo jiných materiálů, které snižují ozvěny a zlepšují akustiku.
 4. Izolace stropu – kromě podkrovímá váš strop v nejvyšším patře nejtěsnější kontakt se střechou. Způsob odhlučnění závisí na konkrétním provedení vašeho stropu. Například u klenutých stropů je vhodné pro odhlučnění použít sádrokarton. 
 5. Tvar střešní krytiny – tato možnost opět připadá v úvahu pouze v případě, že si pořizujete novou střechu. Některé střešní profily vytvářejí méně hluku než jiné, zvláště pokud jsou v jedné rovině. Vlnitý styl vytváří zbytečné mezery, které způsobují vyšší vibrace a tím i zvyšují míru hlučnosti.
 6. Protihlukové vrstvy – na plechovou střechu lze aplikovat speciální protihlukové vrstvy. Ty mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je například guma nebo polyuretan, které snižují přenos zvukových vln přes střechu.
 7. Upevňovací prvky – podle měnící se venkovní teploty se tyto prvky během roku rozpínají a smršťují. Jejich uvolnění může snadno zapříčinit větší hlučnost střechy. Běžná údržba těchto střešních komponent je nutností.

Shrnutí

Kvalitní odhlučnění střechy vám do domu může přinést více klidu, a dokonce i snížit rozpočet vyhrazený pro vytápění a klimatizaci. Při realizaci plechové střechy se vždy vyplatí obrátit se na profesionály s dlouholetou praxí. Firma STATO se specializuje na výrobu a rychlé dodání plechových krytin pro vaši střechu, proto nás neváhejte kdykoliv kontaktovat. Rádi vám pomůžeme se správným výběrem i montáží.