Jak správně vybrat okapy pro střešní krytiny?

okapy připevněné ke střešní krytině

Před montáží každé střešní krytiny musíme brát v úvahu také správné odvodnění střechy. Špatná instalace okapového systému může zapříčinit technické problémy i v případě správně položené střechy. Instalace okapu je dnes již snadným úkonem, který zvládne každý zručný kutil. Firma STATO se již více něž dvacet let kromě výroby, dovozu a prodeje plechových krytin specializuje i na okapové systémy. Můžete si tak být jistí, že s námi je vaše střecha v dobrých rukou. V článku si shrneme, na co si dát pozor při realizaci okapů.

Okapy a jejich funkce

Okapový systém řadíme mezi nejdůležitější části střechy, a to nejen kvůli technickému využití, ale i v rámci estetiky. Hlavní funkcí okapu je zachycení a odvod dešťové vody tak, aby nepronikla do stěn budovy. Okapy by měly být především velmi odolné, jelikož musí každý rok odolávat např. teplotním výkyvům, silnému větru nebo rampouchům. Dalšími problémy mohou být například možné promáčknutí a odolnost proti korozi. Při správné instalaci okapu se tak lze snadno vyhnout zbytečným nákladům spojeným s plísněmi na vlhké zdi nebo promáčením základů.

Základní rozdělení okapů

Odvodnění, nejen plechové střešní krytiny může být provedeno několika způsoby. Dělení se odvíjí podle umístění žlabů vůči střeše. Prvním je nástřešní žlab, který je umístěn v rovině střechy, před okapní hranou. Nejběžnějším řešením je podstřešní žlab, který je zavěšen na hácích pod okapovou hranou střechy. Třetím typem je mezistřešní žlab, umístěný mezi dvěma střešními rovinami, ze kterých stéká dešťová voda. Podstřešní žlab je nejbezpečnější, jelikož si dokáže efektivně poradit v případě ledu nebo sněhových závějí. Spolehlivě se tak vyhneme zatečení do střechy.

Druhy materiálů pro okapy a svody

Okapové systémy mohou být vyrobeny z několika různých materiálů. Každý má své výhody i nevýhody a zároveň se hodí pro jiná řešení střešní krytiny.

  • Měď – jedná se o nejvíce nákladný materiál, který však nepotřebuje žádnou údržbu. Zároveň je velmi agresivní a špatně se kombinuje s většinou materiálů ve stavebnictví.
  • Hliník – výhodou je nízká hmotnost a fakt, že oproti mědi nereaguje s ostatními materiály. K dispozici je v široké škále barevných provedení. Nevýhodou je však měkkost, která si vyžaduje opatrnost při montáži.
  • Titanzinek – nevyžaduje žádnou údržbu a oproti mědi je cenově méně nákladný. Je citlivý na jiné stavební materiály, jeho vzhled se však časem nijak zásadně nemění.
  • Pozink – pro okapy je zaručeně nejlevnějším materiálem s velkým rozšířením. K dispozici bývá ve stříbrné barvě a časem podléhá korozi.
  • PVC – díky nízké hmotnosti jsou vhodné pro instalaci. Nepodléhají korozi a jsou velmi odolné vůči slunečnímu záření. Plastový materiál je bezúdržbový a taktéž usnadňuje stékání vody.

Jak zvolit velikost okapu

Velmi důležitým faktorem pro správnou funkci okapu je volba správné velikosti. Při volbě menšího rozměru může dojít k přetékání vody a u většího zase vynaložení zbytečných nákladů. Při výměně stávajícího okapového systému postačí změřit současný průměr. Pro realizaci nového okapu je nutné nejprve vypočítat plochu střechy a podle zjištěného údaje posléze zvolit správnou velikost okapu dle tabulky výrobce. Ze zjištěného údaje se odvíjí také velikost háků, okapového svodu a kotlíku.

Závěrem

Okapy nejsou při realizaci střešní krytiny jen okrajovým doplňkem, ale je potřeba věnovat jim více pozornosti. Správná instalace okapu z vhodného materiálu vám ušetří zbytečné starosti s odtokem vody a možným zatečením do budovy. Pokud plánujete realizaci plechové střešní krytiny se spolehlivým odtokovým systémem, můžete nás kdykoliv KONTAKTOVAT. Zaručujeme rychlou výrobu, dodání i kvalitní zákaznický servis.