5 tipů na přípravu plechové střechy na zimu

Zasněžená plechová střešní krytina s výhledem na hory

Zima je již za dveřmi a správná příprava plechové střešní krytiny pro chladné měsíce je nezbytná, pokud chcete střechu i dům ochránit před možnými nebezpečími a škodami. Včasné provedení některých důležitých opatření vám umožní užít si sníh a sváteční období bez starostí a potíží s neplánovanou opravou střechy.

Oprava a montáž plechové krytiny v době, když sněží a mrzne, může být pro vás i pro pokrývače velmi obtížná. Nejlepší, co můžete udělat, je připravit střechu již nyní. V článku se dozvíte pět základních tipů, jak na to.

Kontrola a čištění okapů

Okapy jsou důležitou částí vaší střechy a domu celkově, tudíž je potřeba věnovat jim pozornost i během přípravy střechy na zimu. Ucpané žlaby a nahromaděné nečistoty mohou vést k řadě problémů kdykoli během roku, ale zejména v zimních měsících.

Hlavní funkcí okapů je odvádět dešťovou vodu a tající sníh pryč ze střechy. Pokud je tato funkce nějakým způsobem znemožněna, můžete čelit vážným problémům a škodám. Následně může dojít k hromadění vody na střeše, což může vést k zatékání a poškození interiéru vašeho domu. Kromě toho je v zimním období vaše plechová střecha vystavena také vysokému riziku vzniku ledových ploten.

Mnohým z těchto problémů lze předejít nebo je minimalizovat včasným a pravidelným čištěním okapů. Tuto činnost doporučujeme provádět alespoň dvakrát ročně, a to především na podzim, těsně před příchodem zimy a sněhu. Odstraňte z okapů všechno listí, větve a další nečistoty. Zkontrolujte také odtoky a svody, zda nejsou ucpané. Důležité je i pevné uchycení a zajištění okapů, čímž se vyhnete možnému přetečení vody. Velkým pomocníkem může být ochranný kryt okapů před padajícími nečistotami.

Okapový systém s listím

Ořez stromů kolem střechy

Vysoké stromy s větvemi výrazně přispívají k hromadění nečistot na střeše a v okapech. Následkem toho se stává, že i když pravidelně čistíte okapy, neustále do nich padá listí a kousky větví. Péčí o okolní dřeviny se tak vyhnete ucpání okapu během zimy.

Dlouhé a těžké větve a odumřelé stromy mohou být velkým nebezpečím i během bouřek a dešťů, protože se mohou naklánět směrem k vašemu domu, a způsobit pád a následné poškození střechy nebo ohrožení zdraví obyvatel domu. Dlouhé větve mohou fungovat také jako skvělý přístupový bod do podkroví vašeho domu například pro veverky a hlodavce. Zvažte proto ořezání vysokých keřů a stromů v okolí střešní krytiny.

Zkontrolujte lemování střešní krytiny

Lemování je jednou z nejdůležitějších součástí střechy, která pomáhá předcházet protékání do interiéru. Jakékoli související problémy proto mohou vést k vážným škodám způsobeným vodou uvnitř vašeho domu. Lemování střechy je vyrobeno z nepropustného materiálu, jako je hliník nebo pozinkovaný kov. Díky tomu funguje jako další ochranný mechanismus, který odvádí vodu ze střechy a zabraňuje jejímu průniku do konstrukce vašeho domu.

Lemování se nachází podél křížení střechy na všech spojích, na okrajích střešních oken a na místech, kde se komín propojuje se střechou. Teploty pod bodem mrazu, stejně jako silné bouřky a vítr, mohou někdy způsobit poškození oplechování a následné uvolnění vedoucí ke korozi.

Abychom předešli větším škodám a potížím se zatékáním během zimy spojenými s vysokými náklady, doporučujeme vždy zkontrolovat veškeré oplechování a ujistit se, že je vše v pořádku. Kdykoliv můžete využít také pomoc odborníků z firmy STATO, kteří se ujistí, zda jsou všechny části řádně utěsněny a v případě potřeby provést potřebný servis.

Oprava střešní šindele

Stejně jako u oplechování, tak i u šindelů může časem dojít k opotřebení, zejména pokud se jedná o starší střechu. Uvolněné a chybějící šindele mohou také vést k řadě problémů, které lze v zimě obtížně řešit, když už k poškození došlo.

Že jsou šindele vadné nebo uvolněné zjistíte, když si všimnete viditelných známek kroucení nebo uvidíte listí, větve nebo jiné nečistoty, které se pod šindelem usadili. To vše jsou známky poškozených šindelů, které je třeba vyměnit.

Zanedbání poměrně jednoduché opravy střechy, jako je výměna několika šindelů, může v budoucnu vést k zatékání střechy, poškození nebo dokonce ke kompletní výměně střešní krytiny. Nezapomeňte proto zavolat naše odborníky včas, aby byla vaše střecha připravena přivítat zimu v nejlepší kondici.

Podkroví a instalace u plechové střechy

Podkroví je nedílnou součástí kontroly střechy a její přípravy na zimu. V opačném případě může dojít k tvorbě ledových zácp na vaší střeše a k následnému zatékání. Pokud není podkroví řádně izolováno nebo není zajištěno správné větrání, teplo z vašeho domu uniká ven a dovnitř proudí studený vzduch.

Tím se zvýší vaše potřeba vytápění, což se negativně odrazí na účtech za energie. Teplo, které proniká z podkroví, může způsobit kroucení šindelů a tvorbu ledových zácp na střeše během toho, jak sníh taje vlivem tepla. Zkontrolujte proto, zda má vaše podkroví správně provedenou a rovnoměrně rozloženou izolaci nebo alespoň větrací systém, který umožňuje cirkulaci vzduchu.

Zasněžená plechová střešní krytina s výhledem na hory

Funkční plechová střecha od odborníků

Pokud si nejste jistí, zda je vaše plechová střecha plně funkční a připravená na zimní období, kdykoliv nás kontaktujte. Naši specialisté rádi zkontrolují funkčnost vaší střechy a v případě potřeby provedou veškerá opatření, která by vám v budoucnu mohla způsobit řadu nepříjemností a nečekané náklady.

Již 30 let se specializujeme na výrobu, prodej a dovoz plechových střešních krytin. Výjimkou nejsou ani trapézové plechy, svitky a tabule včetně všech doplňků pro plechové střechy.  Naší předností je především rychlost a zajištění potřebného servisu, proto se na nás neváhejte kdykoliv obrátit.

Napsat komentář